1 2 4 5 6

PLENERY - sztandarowa impreza "Dni Zbąszynka" cieszy się największą popularnością; co roku dwudniowe występy uświetniają znane gwiazdy muzyki polskiej

SEKCJE ZOK - studio piosenki, nauka gry na gitarze, zajęcia taneczne, kółko modelarskie, zajęcia teatralne i wiele innych..

KONCERTY W SALI GŁÓWNEJ - kameralne i tematyczne; gatunki muzyczne dla widzów od lat 3 do 103..

ZESPOŁY MUZYCZNE -  3SW, Białe Kruki, Uliczny Opryszek, Arena...

WYDARZENIA - zabawy taneczne, spotkania autorskie, sztuki teatralne, letnie i zimowe zajęcia dla dzieci i młodzieży..

2014 - 09 - 13 Międzynarodowe Spotkanie ze Smakiem II

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE ZE SMAKIEM II

W dniach 13-14 września br.  Zbąszynecki Ośrodek Kultury realizował projekt pn „ Międzynarodowe spotkanie ze smakiem – Dożynki 2014”.  W projekcie wzięły udział zaproszone delegacje z Peitz ( Niemcy) i Bedum ( Holandia).

Podczas dwudniowej imprezy odbył się kiermasz potraw regionalnych, występy artystyczne, spotkanie grupy roboczej i polsko - niemiecka biesiada taneczna.

KIERMASZ POTRAW REGIONALNYCH

 W ramach projektu delegacje z Polski i Niemiec przygotowały wystawę połączoną z degustacją swoich regionalnych ciast i deserów z owoców sezonowych. Potrawy przygotowywano już od piątku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w niedzielę podczas części oficjalnej.

kulinarne szranki stanęły: ciasto z pianką, jagodzianki i ciasto drożdżowe, bananowiec, naleśniki, owocowe babeczki i murzynki.  Jury (Maria Jokiel, Maria Mazur oraz przedstawiciele z gminy Peitz i Bedum) - uznało, że wszystkie potrawy zasługują na zaszczytne pierwsze miejsce. Burmistrz wraz z dyrektorem Zok Malwiną Kubicką wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas rozstrzygnięcia wręczono także przygotowane wcześniej książki kulinarne.

ARTYSTYCZNIE

W sobotę zaprezentowali się artyści – amatorzy oraz Kabaret Moherowe Berety. Dodatkowo grupa Bajlando w swoim programie zatańczyła gorące tańce Latino. Na zakończenie odbyła się Polsko – Niemiecka biesiada taneczna.

OBRZĘDY DOŻYNKOWE

W niedzielne popołudnie przez wieś Kręcko  przejechał korowód dożynkowy, który poprowadzili tegoroczni starostowie: Państwo Małgorzata i Robert Stasiak.  W tle, na sierszenkach przygrywał Wiktor Szymański (uczeń mistrza Jana Prządki). oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowszczanka.  Miejscowi gospodarze prezentowali swoje maszyny rolnicze. Obrzędy dożynkowe odbyły się na placu przy miejscowej remizie. Po uroczystym przekazaniu chleba gości powitał burmistrz  Zbąszynka Wiesław Czyczerski i sołtys wsi Kręcko Barbara Dzioch. Wśród zaproszonych gości  obecni byli także: Przew. Rady miejskiej Jan Mazur, przew. Rady Powiatu Alojzy Jokiel, Marek Nyćkowiak (Sekretarz gminy Zbąszyń) oraz księża proboszczowie,  radni gminy Zbąszynek i sołtysi. Spotkanie Dożynkowe było okazją do nagrodzenia  wieńców  Dożynkowych.  Jury w składzie: Elżbieta Rolnik, Sylwia Pawłowska, Jarosław Mikołajczak (pracownicy  Urzędu  Miejskiego) i Krystyna Gołek jednomyślnie uznali za najpiękniejszy - wieniec z Rogozińca. Przedszkolaki z Kręcka  wykonały po za konkursem winiec, który podarowały J. Mazurowi.  Obrzęd Dożynkowy poprowadził zespół śpiewaczy Dąbrowszczanka. W części oficjalnej  W. Czyczerski i J. Mazur wręczyli tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek dla małżeństwa Tadeusz i Halina Zgółka, którzy piastują funkcję profesorów w  Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obrzęd dożynkowy zakończył się przekazaniem wieńcy.  Część artystyczna rozpoczęła się od występu zespołu taneczny Tęcza (ZOK). Dodatkowo z Peitz wystąpił także PEPE S. prezentując największe hity z gatunku „old’s”.  Na scenie zaprezentowali się także wokalnie: Kamila Suwiczak i Elżbieta Maciejewska, akrobatycznie: Szymon Krakowian i muzycznie: Wiktor Szymański.  Wieczorem wystąpił CZADOMAN, który zgromadził pod sceną rekordową liczbę osób.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
Gminne zawody sportowo - pożarnicze i Turniej Miast i Wsi - info www.osir.zbaszynek.pl
NASZA GALERIA

modelarze.jpg

POLECAMY

     

  

  

      

POLECAMYPOLECAMY