1 2 4 5 6

PLENERY - sztandarowa impreza "Dni Zbąszynka" cieszy się największą popularnością; co roku dwudniowe występy uświetniają znane gwiazdy muzyki polskiej

SEKCJE ZOK - studio piosenki, nauka gry na gitarze, zajęcia taneczne, kółko modelarskie, zajęcia teatralne i wiele innych..

KONCERTY W SALI GŁÓWNEJ - kameralne i tematyczne; gatunki muzyczne dla widzów od lat 3 do 103..

ZESPOŁY MUZYCZNE -  3SW, Białe Kruki, Uliczny Opryszek, Arena...

WYDARZENIA - zabawy taneczne, spotkania autorskie, sztuki teatralne, letnie i zimowe zajęcia dla dzieci i młodzieży..

2013 - 09 - 07 Międzynarodowe spotkanie ze smakiem

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE ZE SMAKIEM

W dniach 07-08 września br.  Zbąszynecki Ośrodek Kultury realizował projekt pn „ Międzynarodowe spotkanie ze smakiem”.  W projekcie wzięły udział zaproszone delegacje z Peitz ( Niemcy) i Bedum ( Holandia). Podczas dwudniowej imprezy odbył się kiermasz potraw regionalnych, występy artystyczne, spotkanie grupy roboczej i polsko - niemiecka biesiada taneczna.

KIERMASZ POTRAW REGIONALNYCH

 W ramach projektu delegacje z Polski i Niemiec przygotowały wystawę połączoną z degustacją swoich regionalnych potraw kulinarnych z warzyw i owoców sezonowych. Potrawy przygotowywano już od piątku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w niedzielę podczas części oficjalnej. W kulinarne szranki stanęły koła gospodyń wiejskich : Dąbrówka Wlkp. ( zupa ze świeżego ogórka), Rogoziniec ( chleb ze smalcem i ogórkiem oraz babka ziemniaczana), Chlastawa ( bigos i pyszny chlebek), Kosieczyn ( wegetariański pasztet z cukinii), Peitz ( zupa kalafiorowa i naleśniki). Jury ( Maria Jokiel, Małgorzata Czyczerska i Maria Mazur oraz przedstawiciele z gminy Peitz i Bedum) - uznało, że wszystkie potrawy zasługują na zaszczytne pierwsze miejsce. Burmistrz wraz z dyrektorem Zok Malwiną Kubicką wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

NARODOWE CZYTANIE 2013

W sobotę w ramach akcji „ Narodowe czytanie 2013” – Znani i Lubiani przeczytali wiersze  i fraszki A. Fredry. W strojach scenicznych zaprezentowali się: Wiesław Czyczerski ( burmistrz Zbąszynka), Grażyna Znamirowska – Szwarc, Maria Dobry, Piotr Kociołek, Krzysztof Kurylonek (sołtysi), Gabriela Budniak, Barbara Stasik, Hieronim Muszyński ( pracownicy Urzędu Miejskiego), Jan Greczycho ( radny Rady Miejskiej), Sławomir Matysik ( dyrektor SP Kosieczyn) oraz Andrzej Augustyniak ( rada sołecka Rogoziniec). W międzyczasie odbył się  także konkurs rysunkowy dla dzieci do ilustracji bajki „ Paweł i Gaweł”. W sobotę

ARTYSTYCZNIE

W sobotę zaprezentowali się także artystycznie przedstawiciele z gminy Peitz. Wieczorem wystąpił dla wszystkich Ukrainiec Artur Wanian, który wraz z synem wprowadził wszystkich w cygańskie i ukraińskie klimaty. O godz. 20:00 wystąpił  zespół Black Fusion, który zaprezentował gorące afrykańskie rytmy. Na zakończenie odbyła się Polsko – Niemiecka biesiada taneczna z zespołem Duet z Babimostu.

OBRZĘDY DOŻYNKOWE

W niedzielne popołudnie przez wieś Rogoziniec  przejechał korowód dożynkowy, który poprowadzili tegoroczni starostowie: Państwo Agnieszka i Grzegorz Świderscy, którzy wspólnie z rodzicami prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 130ha . W tle przygrywała Kapela Koźlarska z Dąbrówki Wlkp. oraz Kapela Wuja Felka z Templewa.  Miejscowi gospodarze prezentowali swoje maszyny rolnicze, wśród których można było podziwiać ciągnik ursus z 1963r. i ciągnik zetor z 1961r. Obrzędy dożynkowe odbyły się na placu przy kościele. Po uroczystym przekazaniu chleba gości powitał burmistrz  Zbąszynka Wiesław Czyczerski i sołtys wsi Rogozniec Grażyna Znamirowska - Szwarc. Wśród zaproszonych gości  obecni byli także : Andrzej Świder ( reprezentant Wojewody Lubuskiego, który wręczył puchar za najpiękniejszy wieniec), Bogusław Zaborowski ( radny województwa lubuskiego),  Przew. Rady miejskiej Jan Mazur, przew. Rady Powiatu Alojzy Jokiel, Marek Nyćkowiak ( Sekretarz gminy Zbąszyń)  i Iwona Samczuk ( radna Zbąszynia) oraz księża proboszczowie,  radni gminy Zbąszynek i sołtysi. Spotkanie Dożynkowe było okazją do nagrodzenia  wieńców  Dożynkowych.  Jury w składzie: Agnieszka Ratyńska, Jarosław Mikołajczak i Sylwia Pawłowska  ( pracownicy  Urzędu  Miejskiego) jednomyślnie uznali za najpiękniejszy - wieniec z Rogozińca. Przedszkolaki z Rogozińca wykonały po za konkursem winiec, który podarowały J. Mazurowi podczas swojego występu.  Obrzęd Dożynkowy poprowadził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. T. Spychały w Dąbrówce Wlkp. W części oficjalnej  W. Czyczerski i J. Mazur wręczyli tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek dla małżeństwa Dineke i Aalderik Venhuizen, którzy od wielu lat wspierają gminę Zbąszynek oraz Świebodzin – szczególną pomoc kierując do Domów Dziecka.  Wystąpił także zespół taneczny Tęcza ( ZOK).  Nie lada atrakcją był także występ zaproszonych gości z Bedum ( Holandia)  i Peitz ( Niemcy). Uczestnicy projektu zaprezentowali piosenki. Dodatkowo z Peitz wystąpił także PEPE S. prezentując największe hity z gatunku „old’s”. 

Wieczorem wystąpił Krzysztof Skiba z programem Hity z satelity. Przez ponad trzy godziny uczestnicy imprezy brali udział w zabawnych konkursach, oglądali występy magika i połykacza ognia, a także bawili się w tańcu.

NASZA GALERIA

MAJ_INTRO.jpg

POLECAMY

     

  

  

      

POLECAMYPOLECAMY